Trudno wyobrazić sobie współczesny transport bez kontenerów. Mimo iż są kojarzone przede wszystkim z trasami morskimi, często używa się ich również na lądzie. Kontenery transportowe są bezpieczne, praktyczne i uniwersalne. Co warto o nich wiedzieć? Na czym polega transport kontenerów i jakimi prawami się rządzi? Wyjaśniamy!
Niezastąpione kontenery transportowe
Czym są kontenery transportowe? Można je opisać jako duże, metalowe skrzynie służące przede wszystkim do przechowywania i transportu, choć obecnie tworzy się z nich również inne rzeczy, np. pomieszczenia mieszkalne. Powstają ze stali i są konstruowane w taki sposób, by bez problemu znosić duże obciążenia. Dzięki temu nadają się także do transportu ciężkich ładunków. Co ciekawe, kontenery w transporcie używane są zaledwie od początku XX wieku, mimo iż dziś w zasadzie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania tej branży bez nich – w szczególności w spedycji morskiej.
Jak wyglądają kontenery transportowe? Zazwyczaj są do siebie podobne i różnią się jedynie wymiarami oraz przystosowaniem do określonych typów transportu. Mają kształt prostopadłościanów i są budowane w taki sposób, aby możliwe było ich:
- ustawianie obok siebie i jeden na drugim,
- przenoszenie dźwigiem,
- umocowanie na naczepie samochodu lub wagonie kolejowym.
Kontenery transportowe ogólnego przeznaczenia (tzw. dry containers) można podzielić na dwie grupy pod względem długości. Za standardowe uznaje się:
- kontenery 20’ – o długości 20 stóp (mieszczące 11 europalet albo 9–10 palet przemysłowych);
- kontenery 40’ – o długości 40 stóp (mieszczące 23–24 europalety lub 20–21 palet przemysłowych).
Istnieją jednak również specjalne rodzaje kontenerów, w tym:
- kontenery o podwyższonej wysokości (High Cube lub HC),
- kontenery do przewozu ładunków w kontrolowanej temperaturze,
- kontenery z otwieranym dachem.
Dzięki temu można je wykorzystywać na jeszcze więcej sposobów.
Na czym polega transport kontenerów?
Transport kontenerów odbywa się zarówno drogą morską, jak i lądową. Na statkach przewozi się ładunki pokonujące trasy transkontynentalne. Po dotarciu do portu kontener transportowy zwykle jest przeładowywany na pociąg towarowy lub samochód ciężarowy. Dzięki temu może dotrzeć bezpośrednio do miejsca przeznaczenia. Tym samym kontenery często wykorzystuje się w transporcie intermodalnym (z wykorzystaniem różnych środków transportu, bez przeładunku). Stosuje się je także w transporcie multimodalnym (z wykorzystaniem różnych środków transportu i z przeładunkiem). Takie działania umożliwiają szybkie dostarczanie towarów do miejsca docelowego przy maksymalnej optymalizacji kosztów. Transport morski kontenerowy z całą pewnością przyczynia się do oszczędności w przewozie, zapewniając duży zasięg i relatywnie obniżając koszty (są niższe niż np. przy transporcie lotniczym).
Jakie towary można przewozić w kontenerach transportowych?
Transport kontenerowy ma szerokie zastosowanie. Najczęściej jest jednak wykorzystywany przy przewozie tzw. drobnicy. Chodzi tu o różne mniejsze ładunki przewożone razem, zazwyczaj o niskiej wadze. Drobnica najczęściej pakowana jest w skrzynki, kartony lub worki, może być umieszczana także na paletach w celu łatwiejszego przenoszenia. Do tego typu ładunków można zaliczyć towar z wielu kategorii.
Transport kontenerowy jest wykorzystywany jednak również do produktów sypkich (np. węgla, zboża) oraz nietypowych ładunków o dużych gabarytach – np. maszyn i ich części czy pojazdów. W kontenerach chłodniczych można natomiast przewozić produkty żywnościowe, leki i inne towary, które wymagają stałej, określonej temperatury.
Jaki jest koszt transportu kontenera?
Przewóz kontenerów morskich nie jest drogi, choć w ostatnich kilku latach nastąpił w tym sektorze gwałtowny wzrost cen powodowany przede wszystkim wysokimi stawkami za surowce energetyczne i brakami w zakresie wolnych jednostek. Koszt transportu kontenera drogą morską to obecnie kwota rzędu kilku tysięcy dolarów. Dokładna cena zależy jednak od długości trasy, gabarytów ładunku i dodatkowych wymagań. Warto również wiedzieć, że przewóz kontenerów morskich do Europy z Azji czy Ameryki Północnej trwa ok. 30 dni. Taniej i szybciej jest oczywiście w obrębie Europy.
Spedycja kontenerów drogą lądową jest możliwa zarówno przy użyciu kolei, jak i transportu kołowego. Co ważne, w przypadku korzystania z usługi intermodalnej obowiązuje specjalna ulga, która pozwala zapłacić mniej za tzw. kolejokilometr. Cena transportu drogowego kontenerów zależy od przewoźnika, trasy i przewożonego ładunku. Na podwyższenie kosztu transportu kontenera wpływa również konieczność wykonania przeładunku. Mimo to transport samochodowy kontenerów pozostaje opłacalny.
Transport kontenerów – dlaczego warto?
Transport kontenerów najprawdopodobniej na długo pozostanie jedną z najczęściej wykorzystywanych metod w branży, ma bowiem wiele zalet. Kontenery transportowe są solidne, dzięki czemu dobrze zabezpieczają towar we wnętrzu, a także praktyczne. Nadają się do wielu zastosowań. Ich załadunek i rozładunek nie zajmują wiele czasu, co pomaga w redukcji procesów logistycznych, a tym samym zmniejszaniu kosztów przewozu. Dzięki technologiom monitoringu GPS możliwe jest natomiast śledzenie ładunków oraz kontrolowanie warunków panujących we wnętrzu, co może mieć ogromne znaczenie np. przy transporcie chłodniczym.
Czytaj też: Monitoring kontenerów – ścisła kontrola i bezpieczeństwo ładunków
Interesują Cię tematy związane z organizacją transportu lub inne pokrewne zagadnienia? Koniecznie sprawdź nasz blog, gdzie znajdziesz wiele przydatnych informacji i porad.