Monitoring GPS staje się powszechny w firmach transportowych i innych przedsiębiorstwach zarządzających flotami pojazdów. Jest wykorzystywany przede wszystkim do lepszego kontrolowania floty i pracowników, ale jego możliwości są znacznie szersze. Sprawdź niestandardowe sposoby na wykorzystanie lokalizatora pojazdów, o których być może nie słyszałeś!
Jak działa lokalizator GPS?
Lokalizator GPS to niewielkie urządzenie montowane w pojeździe, które dzięki temu, że komunikuje się z satelitami krążącymi wokół Ziemi, pozwala z dużą dokładnością określać jego położenie. Podstawową funkcją takiego urządzenia jest stałe monitorowanie lokalizacji pojazdu oraz przebytych przez niego tras czy dystansów. Do obsługi monitoringu GPS potrzebne jest też specjalne oprogramowanie – zwykle jest to aplikacja mobilna lub webowa, która pokazuje na mapie położenie pojazdu. Mogą się w niej znajdować również inne ciekawe funkcje pozwalające na niestandardowe wykorzystanie monitoringu GPS pojazdów.
Czytaj też: Zalety i wady systemu śledzenia pojazdów
Monitoring GPS – mniej oczywiste funkcje systemu
Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę?
- Zdalny odczyt danych z tachografów i kart kierowcy jest niezwykle przydatny w firmie transportowej. Zdecydowanie usprawnia procedury i pomaga w wygodny sposób realizować obowiązki związane z zatrudnieniem kierowców. Warto więc sprawdzić, czy wybrany lokalizator GPS zapewnia taką możliwość.
- Monitoring paliwa pomaga w redukcji kosztów i wydatków. W połączeniu z analizą stylu jazdy umożliwia rozpoznanie, którzy kierowcy mogą się poprawić, jeśli chodzi o stosowanie zasad eco drivingu. Możliwe jest również zabezpieczenie przed kradzieżą paliwa poprzez kontrolę jego ilości w baku i uruchamianie alertu w razie jego nagłego ubytku.
- Kontrola przeglądów to funkcja systemu monitorowania pojazdów, która pomaga dbać o ich stan techniczny i bezpieczeństwo. Regularny serwis zmniejsza ryzyko występowania awarii, a tym samym groźnych sytuacji na drodze. Jest to również sposób na wyeliminowanie wielu przestojów spowodowanych uszkodzeniem pojazdu.
- Lokalizator pojazdów może też pełnić funkcję zabezpieczenia przed kradzieżą. Istnieje możliwość uruchomienia alarmu w przypadku nieupoważnionego rozruchu silnika lub próby załadowania pojazdu na lawetę. Nawet jeśli dojdzie do kradzieży, system pomoże szybko odnaleźć pojazd dzięki danym geolokalizacyjnym.
Warto także zwrócić uwagę na to, aby lokalizator GPS był kompatybilny z systemem e-TOLL. Pomoże to wygodnie rozliczać opłaty za przejazdy na nowych zasadach – bez konieczności wykorzystania dodatkowych aplikacji czy urządzeń. Firmy transportowe doceniają też integrację z SENT – systemem, który należy stosować w przypadku przewozu tzw. towarów wrażliwych. Nowoczesne systemy monitorowania pojazdów, takie jak GEONAVI, dają też możliwość monitorowania przewozów chłodniczych poprzez stałą kontrolę warunków w chłodni. Dzięki temu można zaoferować klientom potwierdzenie bezpieczeństwa przewozu oraz szybko reagować w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych problemów.
Lokalizator pojazdów – samochody to zaledwie początek
Samochody ciężarowe, dostawcze i osobowe to pojazdy, w których najczęściej montuje się lokalizatory GPS. Możliwości tego rodzaju systemów są jednak znacznie szersze. Lokalizator pojazdów można podłączyć do gniazda zapalniczki lub do akumulatora, dzięki czemu można go zamontować między innymi w:
- autobusach, autokarach,
- motocyklach, skuterach,
- maszynach rolniczych,
- maszynach budowlanych,
- pojazdach przemysłowych,
- łodziach i sprzęcie wodnym,
- lokomotywach i wagonach kolejowych,
- innych pojazdach (w tym używanych np. przy utrzymaniu dróg lub w ratownictwie).
Dzięki swoim funkcjom monitoring GPS wspomaga kontrolę pracy tych pojazdów i ich operatorów, umożliwia optymalizację ich wykorzystania, redukcję kosztów i lepszą dbałość o bezpieczeństwo.
Niestandardowe zastosowania lokalizatorów GPS obejmują także montaż w cysternach, kontenerach czy naczepach. Dzięki temu po odpowiednim przystosowaniu urządzenia możliwe jest dokładne monitorowanie całej trasy ładunku.
Monitoring GPS pojazdów – nie tylko dla firm transportowych
W związku z powyższym monitoring GPS pojazdów sprawdza się nie tylko w firmach zajmujących się szeroko pojętym transportem (logistyka, spedycja, przewóz osób, taxi, firmy kurierskie itp.). Coraz częściej jego możliwości doceniają również przedsiębiorcy z innych branż oraz rozmaite instytucje. System monitorowania pojazdów GPS świetnie sprawdzi się na przykład w:
- gospodarstwie rolnym – może być zastosowany w celu optymalizacji wykorzystania maszyn i lepszej kontroli nad pracownikami;
- firmie budowlanej – gdzie pozwala między innymi zdalnie nadzorować pracę, monitorować stan sprzętu oraz chronić go przed kradzieżą;
- magazynie – do kontroli wózków widłowych i innego sprzętu wykorzystywanego w codziennej pracy;
- w wypożyczalni (zarówno samochodów, maszyn, jak i specjalistycznego sprzętu czy nawet łodzi) – stosowany jest w celu lepszej ochrony wypożyczanego mienia oraz zwiększenia bezpieczeństwa klientów;
- w firmie handlowej (i każdej innej firmie dysponującej flotą pojazdów służbowych) – dla lepszej kontroli nad wykorzystaniem pojazdów służbowych przez pracowników, ograniczenia kosztów i ułatwienia zarządzania zadaniami;
- w zakładzie komunalnym lub utrzymania miasta – dla lepszej koordynacji prac, kontroli pracowników i pojazdów;
- w usługach leśnych – zapewnia możliwość zdalnej kontroli nad pracami, ułatwia rozliczanie motogodzin i zwiększa bezpieczeństwo.
To oczywiście tylko przykłady na zastosowanie lokalizatorów pojazdów. Ich możliwości są bardzo szerokie. Szukasz dalszych inspiracji oraz konkretnych wskazówek, jak system taki jak GEONAVI może wspomóc Twoje działania? Sprawdź jego zastosowania!