Monitorowanie pojazdów przy użyciu programów do zarządzania flotą cieszy się dużym zainteresowaniem firm transportowych, ale nie tylko. Takie systemy mogą przydać się również w przedsiębiorstwach działających z innych branżach. Jak wybrać najlepszą aplikację do zarządzania flotą? O co zapytać dostawcę systemu monitoringu pojazdów GPS?
1. Jakie funkcjonalności oferuje monitoring floty?
Systemy monitorowania pojazdów GPS występują w różnych wariantach. Każdy z nich może mieć inne funkcjonalności. Jeden program może udostępniać jedynie lokalizację i analizować czas pracy kierowców, inny natomiast może dodatkowo zapewniać monitoring zużycia paliwa.
Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny system, upewnij się, że pozwoli Ci on na zbieranie dokładnie tych danych, które są dla Ciebie ważne. Programy do zarządzania flotą zwykle oferują wiele opcji, które można dobierać do swoich oczekiwań. Ważne jednak, by urządzenie zapewniło Ci wszystko to, czego potrzebujesz.
2. Czy aplikacja do zarządzania flotą jest dopasowana do danego typu pojazdów?
Rodzaj pojazdów wykorzystywanych w Twojej firmie również ma duże znaczenie. O ile w przypadku aut osobowych program do zarządzania flotą nie musi mieć zaawansowanych funkcji, o tyle samochody specjalistyczne powinny być nadzorowane znacznie dokładniej.
W przypadku flot składających się z samochodów ciężarowych ważną funkcjonalnością jest zdalny odczyt danych z tachografów i kart kierowców. Zbieranie tych informacji jest wymagane przepisami. Dopytaj więc, czy interesujący Cię system zapewni Ci tę funkcję.
Jeśli wykorzystujesz w pracy samochody z chłodniami, ważne będzie monitorowanie temperatury przewożonego ładunku. Natomiast jeśli zarządzasz autami komunalnymi, może się przydać kontrolowanie czasu otwarcia przestrzeni ładunkowej czy pracy poszczególnych podzespołów.
Jeśli Twoje potrzeby są specyficzne, dowiedz się, czy dana aplikacja do zarządzania flotą im sprosta.
Dowiedz się: Monitoring pojazdów ciężarowych – jak wybrać dostawcę?
3. Czy system umożliwia generowanie raportów?
Aplikacja do zarządzania flotą powinna umożliwiać zbieranie danych i przedstawianie ich w formie raportów. Takie podsumowania zawierają wybrane przez Ciebie informacje, na przykład dotyczące zużycia paliwa czy czasu pracy kierowców.
Zapytaj dostawcę systemu, jak wyglądają takie raporty i w jaki sposób możesz je samodzielnie generować. Dowiedz się, czy znajdą się w nich wszystkie dane, których potrzebujesz. Sprawdź również, czy te pochodzące z tachografów i kart kierowców możesz bezpośrednio przekazywać do urzędów państwowych, czy wymagają od Ciebie dodatkowej „obróbki”.
Im większe zautomatyzowanie raportów z monitoringu floty, tym więcej czasu możesz zaoszczędzić i efektywniej zapewnić prawidłowy obieg informacji w firmie.
4. W jaki sposób są przechowywane zebrane dane?
Informacje zbierane przez system monitoringu GPS to dane osobowe, które umożliwiają zidentyfikowanie konkretnego kierowcy. Dlatego muszą być przechowywane i przetwarzane zgodnie z wymogami RODO.
Dopytaj więc, gdzie będą przechowywane Twoje zasoby i czy niepowołane osoby nie będą miały do nich dostępu. Nowoczesne systemy zwykle wykorzystują do tego celu rozwiązania chmurowe, które zapewniają wysoki poziom ochrony.
5. Jak wygląda montaż?
Montaż GPS dla firm transportowych nie jest skomplikowany, jednak najczęściej wykonuje go specjalizujący się w tym serwisant. Nadajnik powinien zostać umieszczony w trudno dostępnym miejscu i być niewidoczny dla osób postronnych.
Dowiedz się, kto odpowiada za przeprowadzenie instalacji – dostawca narzędzia czy Ty sam. Sprawdź również, czy otrzymujesz gwarancję na niezawodne działanie systemu monitorowania pojazdów GPS. Jest to ważne, ponieważ w razie usterki czy awarii powinieneś móc liczyć na wsparcie serwisowe.
Szukasz idealnego systemu monitorowania floty? Skontaktuj się z nami i zobacz, jakie urządzenia możemy Ci zaoferować.