Zarządzanie flotą samochodową na pewno nie należy do łatwych zadań. Na szczęście obecnie pomagają w tym nowoczesne technologie. Jedną z nich jest monitoring pojazdów GPS. Ceny urządzeń i usług, które go umożliwiają nie są wysokie, a korzyści mogą być ogromne – zarówno w zakresie bezpieczeństwa i wygody, jak i finansów. Dowiedz się więcej o tego typu rozwiązaniach!
Lokalizacja pojazdów GPS – dlaczego warto?
Lokalizacja pojazdów GPS to jeden z lepszych sposobów na wykorzystanie nowoczesnych technologii do zarządzania flotą. Tego typu rozwiązania mają szereg funkcji. Pozwalają nie tylko kontrolować położenie wszystkich pojazdów należących do firmy w czasie rzeczywistym, ale również zwiększać wydajność i minimalizować koszty.
Efektywna kontrola pracowników z systemem monitoringu GPS
Jest to możliwe między innymi dzięki efektywnemu planowaniu tras, w celu ich skrócenia i zmniejszenia zużycia paliwa. Ponadto system monitoringu GPS umożliwia kontrolę pracowników, wraz ze zdalnym odczytem danych z tachografów. Dzięki temu weryfikacja czasu pracy i aktywności kierowców jest znacznie łatwiejsza. Odpowiedni system umożliwia też analizę stylu jazdy, a nawet parametrów pracy samochodu. Wszystko to wpływa na efektywniejszą kontrolę zużycia paliwa oraz możliwość jego obniżenia, a tym samym uzyskania znaczących oszczędności.
Monitoring pojazdów GPS – wielopoziomowe zabezpieczenie przed kradzieżą
Lokalizacja pojazdów GPS zapewnia również skuteczną ochronę przed kradzieżą. Już sam monitoring położenia pojazdu jest niezwykle pomocny. Jednak zaawansowane systemy, takie jak GeoNAVI, idą o krok dalej, oferując możliwość zdalnego sterowania rozmaitymi funkcjami. To na przykład blokada zapłonu oraz włączanie i wyłączanie urządzeń w pojeździe. Ponadto urządzenie zapewnia dostęp do raportów z alarmów i innych niepokojących zdarzeń.
Właśnie dlatego wielu przedsiębiorców twierdzi, że – jeśli chodzi o monitoring pojazdów GPS – ceny usług są wyjątkowo niskie w porównaniu z możliwymi do osiągnięcia korzyściami. To rozwiązanie polecane dla:
- samochodów osobowych i dostawczych,
- transportu ciężarowego,
- pojazdów przemysłowych i rolniczych,
- sprzętu wodnego,
- lokomotyw i wagonów kolejowych,
- innych, dowolnych pojazdów.
Firmy transportowe z całą pewnością docenią też integrację modułu GPS z nowym systemem poboru opłat na autostradach (e-TOLL) czy też systemem SENT.
Montaż GPS w samochodzie – cena
Ile to kosztuje? Jeśli chodzi o montaż GPS w samochodzie, cena zależy od rozmaitych czynników – w szczególności wybranego dostawcy usługi. Trzeba również wiedzieć, że na końcową cenę mogą się składać różne elementy. Jakie?
- Pierwszym jest koszt samego urządzenia, który zależy od jego rodzaju i producenta. Standardowa cena urządzeń dostępnych w GeoNAVI to 299 zł netto.
- Drugim jest koszt dostarczenia lub montażu. W przypadku urządzeń typu OBU można dość łatwo samodzielnie zamontować monitoring radiowy samochodu. Cena jest wówczas niższa i może obejmować jedynie koszt wysyłki. W przypadku chęci zatrudnienia fachowca do montażu oraz uruchomienia systemu należy doliczyć co najmniej kilkadziesiąt złotych (w GeoNAVI jest to 99 zł).
- Trzecią składową jest zaś koszt obsługi. Aby korzystać z systemu monitoringu GPS i wszystkich funkcji, jakie oferuje, potrzebne są: karta SIM, usługi przechowywania i przesyłu danych, oprogramowanie zapewniające funkcje monitoringu, raportowania, planowania itp. Jest to usługa płatna naliczana w formie abonamentu. Jeśli wybierzesz GeonNAVI, możesz się rozliczać co miesiąc lub wybrać wygodną opłatę za cały rok z góry.
Należy pamiętać, że podane powyżej kwoty dotyczą cen standardowych. W przypadku chęci rozszerzenia usług lub indywidualnego doboru funkcjonalności zapewne ulegną one zmianie.
System monitoringu GPS – zakres usług
Jeśli decydujesz się na monitoring pojazdów GPS, ceny nie powinny być jedynym czynnikiem, który Cię interesuje. Zakres usług jest kluczowy – decyduje bowiem o przydatności rozwiązania i korzyściach, jakie dzięki niemu uzyskasz. Wybierając GeonNAVI, potrzebne funkcjonalności można dobierać indywidualnie, zgodnie z potrzebami. Wśród nich znajdują się:
- monitoring pracowników – kontrola trasy, czasu pracy i stylu jazdy kierowców, wraz z dostępem do archiwalnych danych;
- śledzenie tras pojazdów – monitorowanie ich położenia w czasie rzeczywistym wraz ze zdalnym odczytem danych z tachografu i karty kierowcy;
- kontrola zużycia paliwa – sprawdzanie jego poziomu i liczby tankowań wraz z opcją alarmu przy nagłym ubytku ilości;
- monitoring czasu pracy – dokładna rejestracja godzin pracy kierowców wraz z opcją otrzymywania ostrzeżeń o przekroczeniu określonych pułapów;
- ochrona przed kradzieżą – kontrola pozycji pojazdu oraz zdalne sterowanie zapłonem i niektórymi urządzeniami w pojeździe;
- monitoring przeglądów – przechowywanie danych na temat przeglądów wraz z opcją przypominania o terminie kolejnego;
- integracja z systemem e-TOLL – możliwość korzystania z nowego, obowiązkowego systemu opłat drogowych;
- integracja z systemem SENT – dotrzymanie formalności związanych z przewozem tzw. towarów wrażliwych.
Warto również zwrócić uwagę na udogodnienia takie jak indywidualny opiekun użytkownika, archiwizacja danych czy też serwis sprzętu i oprogramowania. Wśród dodatkowych usług znajdują się zaś między innymi pakiet roaming czy możliwość integracji z innymi, zewnętrznymi systemami.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach systemu monitoringu GPS i sprawdzić, jak możesz go wykorzystać? Sprawdź, w jakich zastosowaniach się sprawdzi!