Kontrolowanie floty pojazdów bez odpowiedniego wsparcia technologicznego jest bardzo trudne. Na szczęście rozwiązania takie jak monitoring pojazdów ciężarowych są coraz łatwiej dostępne, a jednocześnie coraz bardziej przydatne. Dowiedz się, jak zamontować GPS w samochodzie ciężarowym, aby najlepiej pełnił swoje funkcje i dlaczego warto zrobić.
Po co montować GPS w samochodzie ciężarowym?
Jeśli prowadzisz firmę transportową i jeszcze nie korzystasz z tej funkcji, GPS w samochodzie ciężarowym całkowicie odmieni Twój biznes. To technologia, która pozwala na zdalne monitorowanie lokalizacji każdego z samochodów należących do floty. Dzięki temu zarządzanie nimi od razu staje się znacznie prostsze. To jednak zaledwie początek korzyści. Odpowiednio dobrany i skonfigurowany system zapewnia również dostęp do wielu innych przydatnych funkcji. To między innymi:
- możliwość analizy zapisanych danych dotyczących przejazdów – a także optymalnego wyboru tras na przyszłość;
- zabezpieczenie na wypadek kradzieży – możliwość sprawdzenia lokalizacji pojazdu pozwala na jego szybkie odnalezienie i odzyskanie;
- zabezpieczenie przed kradzieżą paliwa ze zbiornika – dzięki funkcji powiadamiania w przypadku nagłego ubytku paliwa;
- łatwiejsza kontrola czasu pracy kierowców – między innymi dzięki możliwości zdalnego odczytywania danych z tachografów i kart kierowcy;
- zwiększenie bezpieczeństwa kierowców – chociażby za sprawą kontroli prędkości i stylu jazdy;
- możliwość redukcji kosztów – między innymi za sprawą analizy stylu jazdy i poziomu paliwa;
- wygodne monitorowanie stanu technicznego pojazdów – przypomnienia o konieczności wykonania przeglądu.
A to jedynie najważniejsze korzyści! Monitoring pojazdów ciężarowych ułatwia zarządzanie flotą, niezależnie od liczby wchodzących w nią pojazdów. Pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności kosztów eksploatacyjnych (nawet rzędu 40%) i uniknięcie kar związanych np. z przekroczeniem terminu przeglądu czy pobraniem danych z tachografu. Ponadto pomaga oszczędzać czas i zwiększać efektywność zarówno fleet managerów, jak i całej floty.
Montaż GPS w samochodzie ciężarowym
Współcześnie GPS w samochodzie ciężarowym można zamontować nawet samodzielnie – w przypadku systemu GeoNAVI jest to bardzo proste. Tego typu urządzenia są solidne i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, a jednocześnie mają niewielkie wymiary, dlatego mogą być montowane w niemal dowolnym miejscu.
Wielu przedsiębiorcom zależy na tym, aby GPS w samochodzie ciężarowym nie był za bardzo widoczny. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko jego zniszczenia lub dezaktywacji, nawet podczas próby kradzieży. Moduł nie powinien jednak również być za bardzo schowany, ponieważ może to spowodować stłumienie sygnału GPS, co wpłynie na stabilność połączenia i dokładność zbieranych danych. Informacje na temat tego, czy urządzenie umieszczone jest prawidłowo, a odbierany sygnał wystarczająco silny, znajdziesz w aplikacji. W przypadku wykrycia nieprawidłowości warto natychmiast zmienić miejsce montażu.
Należy przy tym pamiętać, że tłumić sygnał GPS mogą szczególnie duże, metalowe powierzchnie, takie jak maska. Najczęściej GPS w samochodzie ciężarowym montuje się więc pod siedzeniem, elementami tapicerki albo osłoną poduszki powietrznej. Jeśli chcesz skuteczniej zabezpieczyć się przed przestępcami używającymi zagłuszaczy sygnału GPS, postaraj się, aby lokalizator został zamontowany jak najdalej od gniazda zapalniczki. To właśnie do niego podłącza się zagłuszacz. Jest to jednak urządzenie o niewielkim zasięgu (maksymalnie ok. 1 m), dlatego zamontowany odpowiednio moduł GPS będzie nadal działać nawet w przypadku jego zastosowania.
Czytaj też: Lokalizator GPS do samochodu ciężarowego – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Jak zamontować monitoring pojazdów ciężarowych?
Na czym dokładnie polega montaż trackera GPS. Jak już wspomniano, można go umieścić w niemal dowolnym miejscu. Jeśli nie jest wyposażony we własną baterię, musi być podłączony do zasilania. Z kolei korzystanie z bardziej zaawansowanych funkcji wymaga podłączenia do innych systemów, np. komputera pokładowego, tachografu czy rozmaitych czujników. GPS w samochodzie ciężarowym można podłączyć np. do:
- gniazda diagnostycznego OBD II (ang. on board diagnostic) – w tym przypadku lokalizator można w każdej chwili łatwo odłączyć, co może być wadą, ale również zaletą, ze względu na możliwość korzystania z jednego modułu w różnych pojazdach na zmianę;
- magistrali CAN – najczęstszy wybór w przypadku samochodów ciężarowych; zapewnia stały, dyskretny montaż i możliwość podłączenia również do tachografu czy innych systemów.
O czym jeszcze pamiętać? Warto zadbać o uporządkowanie wszelkich przewodów i koniecznie o izolację ich łączeń. Wszelkie wtyczki i gniazda muszą być zabezpieczone przed samoczynnym odpięciem. Po zakończeniu montażu należy natomiast sprawdzić jakość sygnału i prawidłowe działanie lokalizacji. Jeśli nie czujesz się na siłach, wcale nie musisz jednak instalować lokalizatora samodzielnie. Wybierając GeoNAVI, możesz również skorzystać z pomocy fachowca. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa monitoring pojazdów ciężarowych? Masz dodatkowe pytania? Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem!