Kradzież paliwa z baku to jeden z najstarszych „trików”, którego ofiarą padają przede wszystkim samochody ciężarowe. W dobie bardzo wysokich cen za litr benzyny czy oleju napędowego pokusa dla złodzieja może być jeszcze większa niż zazwyczaj. Czy kradzieże paliwa z baku można w jakikolwiek sposób powstrzymać? Jak bronić się przed tym procederem dzięki nowoczesnym technologiom? Sprawdź!
Kradzież paliwa – jak działają złodzieje?
Niestety kradzieże paliwa z baku to wciąż dość częsty proceder w Polsce. To prosty sposób na nielegalne uzyskanie korzyści majątkowej. Za cel zwykle obierane są samochody ciężarowe, które mają pojemne baki. Spuszczenie kilkudziesięciu lub nawet kilkuset litrów paliwa z baku przez wielu jest niestety odbierane jako czyn o małej szkodliwości społecznej. Wystarczy kanister i rurka, dzięki którym można łatwo odessać benzynę lub olej napędowy i często zniknąć, zanim ktokolwiek się zorientuje, że ma miejsce podejrzana czynność.
W przeszłości dość często zdarzało się, że za kradzież paliwa z baku odpowiedzialny był sam pracownik. Obecnie jest to znacznie trudniejsze – między innymi dzięki większej kontroli aktywności kierowców. Zagrożeniem nadal są jednak osoby postronne, które mogą kręcić się na parkingach i postojach. Najczęściej stosowaną metodą jest po prostu odessanie paliwa z baku. Zdarza się jednak również, że złodziej decyduje się na podmianę, zastępując odessany olej napędowy lub benzynę innym płynem – np. olejem opałowym. Sprawia to, że kradzież paliwa jest nieco trudniejsza do wykrycia. Na szczęście istnieją systemy, które to ułatwiają!
Kradzieże paliwa z baku – podstawowe zabezpieczenia
Istnieją rozmaite podstawowe zabezpieczenia przed kradzieżą paliwa, które można zastosować w każdym samochodzie. To na przykład odpowiednia nakładka lub sitko przeciwkradzieżowe. To bardzo prosty element, który uniemożliwia włożenie rurki do baku, a jednocześnie nie utrudnia tankowania. Tego typu rozwiązanie potrafi zniechęcić mało zdeterminowanego złodzieja, choć oczywiście nie jest niezawodne.
Rozwiązaniem może być też specjalna obudowa wlewu paliwa lub kłódka. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednio przygotowany przestępca dość łatwo poradzi sobie z takimi zabezpieczeniami.
Dostępne są także elektroniczne kontrolery, które – w przypadku otwarcia wlewu – włączają alarm. Niektóre z urządzeń tego typu oprócz sygnału dźwiękowego mogą np. wysyłać SMS pod zaprogramowany numer. Ceny takich zabezpieczeń są jednak dość wysokie, szczególnie zważywszy na to, że pełnią one tylko jedną funkcję.
Zminimalizować kradzieże paliwa pomogą też dobre nawyki. To przede wszystkim parkowanie wyłącznie na strzeżonych parkingach, najlepiej w pobliżu oświetlenia i systemu monitoringu. Ofiarami złodziei najczęściej stają się pojazdy zaparkowane w ciemnych miejscach, w których trudno natknąć się na innego człowieka czy też jakąkolwiek kontrolę. Warto polegać jednak również na zaawansowanych zabezpieczeniach, które natychmiast dają znać o nietypowej aktywności, pomagając ukrócić kradzieże. To między innymi nowoczesny monitoring zużycia paliwa z funkcją alarmu.
Czytaj też: Monitoring pojazdów GPS – ceny i zakres usług + korzyści
Monitoring zużycia paliwa – ochrona przed kradzieżą i sposób na oszczędności
Firmom transportowym, które są najbardziej narażone na kradzieże paliwa, przychodzą z pomocą nowoczesne technologie. Najskuteczniejszą ochronę zapewniają zaawansowane systemy oparte o GPS. Pełnią one wiele przydatnych funkcji, a jedną z nich może być monitoring zużycia paliwa. Polega on na nieustannej kontroli zapełnienia baku. Dzięki temu można sprawdzać liczbę tankowań i weryfikować, w jaki sposób paliwo jest zużywane podczas jazdy. Stanowi to niezastąpioną pomoc w ograniczaniu wydatków. Szacuje się, że efektywny monitoring zużycia paliwa może pomóc obniżyć jego koszty nawet o 20%, co w skali całego przedsiębiorstwa może oznaczać ogromne kwoty. Bardzo ważną funkcją tego rodzaju systemu jest jednak również alarm, który ostrzega w razie wykrycia jakichkolwiek podejrzanych aktywności.
Alarm załącza się zawsze wtedy, gdy występuje nagły spadek poziomu benzyny lub oleju napędowego w baku. Pozwala to ograniczyć kradzieże paliwa z TIR-a poprzez natychmiastową reakcję przy każdej próbie opróżnienia baku. Jest to skuteczna metoda również w przypadku podmiany paliwa – system wykryje, że jego poziom gwałtownie się zmniejszył, zanim powrócił do normalnego poziomu. Co więcej, alarm pomoże ostrzec kierowcę w przypadku awarii związanej z przeciekaniem baku.
Warto przy tym zauważyć, że monitoring zużycia paliwa to nie jedyna korzyść, jaka płynie z montażu zaawansowanych systemów opartych na lokalizacji GPS, takich jak GeoNAVI. Pełnią one szereg funkcji, począwszy od stałej kontroli położenia każdego pojazdu poprzez planowanie tras przejazdów, monitoring pracowników i ich czasu pracy czy kontrolę przeglądów aż po zabezpieczenie przed kradzieżą całego pojazdu. Wiele funkcji dostępnych jest zdalnie, co ułatwia zarządzanie flotą i pozwala minimalizować koszty. Integracja z takimi systemami jak SENT (zasady przewozu tzw. towarów wrażliwych) oraz e-TOLL (nowy system poboru opłat drogowych) zapewnia również ogromną wygodę użytkowania.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź funkcjonalności systemu GeoNAVI!