Monitoring pojazdów przy zarządzaniu flotą jest wręcz niezbędny. Może on pełnić wiele funkcji i stanowi jedno z najlepszych zabezpieczeń przeciwkradzieżowych. Do namierzania pojazdów wykorzystuje się najczęściej lokalizator GPS lub lokalizator radiowy. Czym się różnią? Które rozwiązanie jest lepsze? Sprawdź!
Monitoring samochodów – możliwości wykorzystania
Monitoring pojazdów pozwala na zdalne sprawdzenie jego lokalizacji, co okazuje się pomocne w wielu sytuacjach. Pierwotnie tego typu systemy stosowano przede wszystkim jako zabezpieczenie przeciwkradzieżowe, a dokładniej sposób na odzyskanie auta po kradzieży. Lokalizator radiowy wykorzystywano do tego celu już w latach 80. ubiegłego wieku. Szybkie namierzenie auta i przekazanie danych do odpowiednich służb zwykle pozwala na udaremnienie kradzieży na wczesnym etapie, pozwalając uniknąć dużych strat finansowych.
Wraz z rozwojem technologii monitoring zaczął się jednak przydawać również do innych celów, szczególnie po upowszechnieniu technologii geolokalizacji satelitarnej. Lokalizator GPS to współcześnie narzędzie, które pomaga nie tylko chronić się przed kradzieżą pojazdów, ale również:
- śledzić trasy,
- monitorować pracowników,
- kontrolować zużycie paliwa,
- weryfikować styl jazdy,
- nadzorować czas pracy.
W połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem system GPS pozwala również na łatwiejszą realizację innych celów – np. odczyt danych z tachografów, monitorowanie przeglądów itp. Dzięki temu zapewnia wszechstronne wsparcie biznesom zarządzającym flotą pojazdów. Możliwości wykorzystania to jedna z głównych cech, która różni lokalizator GPS od lokalizatora radiowego, ale na pewno nie jedyna.
Sprawdź też: 4 powody, dla których warto stosować monitoring GPS
Lokalizator GPS a lokalizator radiowy – łączność
Lokalizator GPS i lokalizator radiowy wykorzystują zupełnie inne metody wysyłania danych, co wpływa na ich zastosowanie, stabilność oraz niezawodność.
System GPS pozwala na monitorowanie pozycji pojazdu na bieżąco, nie tylko podczas kradzieży. Bazuje na łączności satelitarnej. Współcześnie jest ona bardzo dokładna, ale w niektórych przypadkach niestety zawodna. Sygnał satelitarny można dość łatwo stłumić, np. ukrywając samochód w kontenerze. Sprawia to, że zabezpieczony tylko w ten sposób samochód nie jest szczególnie odporny na działania profesjonalnych złodziei. Ponadto lokalizator GPS jest uzależniony od działania operatorów komórkowych, karty SIM i dostępu do elektryczności. Moduł można po prostu usunąć lub odłączyć, a wtedy przestanie działać. Dlatego niekiedy nie jest to wystarczające zabezpieczenie przeciwkradzieżowe. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których pojazd staje się łupem profesjonalnych złodziei, którzy wiedzą, jak obniżyć szanse na jego odnalezienie.
System radiowy jest zdecydowanie mniej zawodny, a także bardziej precyzyjny. Jest również stabilniejszy. Fale radiowe mogą dotrzeć do odbiornika nawet w przypadku próby ukrycia pojazdu po kradzieży. System radiowy jest też niezależny od operatorów GSM i zasilania, ponieważ jest wyposażony we własne zasilanie bateryjne. Zapewnia to dodatkową korzyść, jaką jest możliwość montażu nadajnika w zasadzie w dowolnym miejscu w pojeździe. Tym samym jego odnalezienie i demontaż są znacznie trudniejsze. Nie można go też wykryć za pomocą żadnych narzędzi i jest odporny na wszelkie próby zagłuszania sygnału GPS lub GSM. To dlatego lokalizator radiowy jest uważany za najskuteczniejszą formę zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą. W większości przypadków pozwala szybko zlokalizować samochód i przystąpić do poszukiwań. Ze względu na ograniczone możliwości coraz częściej jest jednak użytkowany obok systemu GPS.
Lokalizator GPS czy lokalizator radiowy – co wybrać?
Teoretycznie lokalizator GPS i lokalizator radiowy spełniają w zasadzie taką samą funkcję – pozwalają na poznanie położenia pojazdu, w którym są zamontowane. Jednak w praktyce ich zastosowanie jest zupełnie różne. Moduł radiowy pełni tylko jedną funkcję. Załącza się dopiero w przypadku zgłoszenia kradzieży, rozpoczynając wysyłanie sygnału. Jest bardzo prosty w montażu i obsłudze, a przy tym skuteczny, jeśli chodzi o szybkie udaremnienie kradzieży, nawet jeśli jej próbę podejmują tzw. profesjonaliści. Dlatego system radiowy jest świetnym wyborem dla każdego, komu zależy na solidnym zabezpieczeniu przed kradzieżą. Dotyczy to zarówno firm zarządzających flotami pojazdów, jak i indywidualnych użytkowników.
System GPS jest zdecydowanie bardziej zaawansowany. Pozwala na stałe monitorowanie położenia pojazdu, a tym samym stwarza wiele możliwości zastosowania. Lokalizator GPS w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem tworzy nowoczesne centrum zarządzania flotą, pozwalając na kontrolę pracowników, paliwa, przeglądów itp. Od niedawna pozwala również na dokonywanie opłat na płatnych odcinkach dróg. To rozwiązanie dedykowane przede wszystkim firmom, które chcą poprawić jakość obsługi logistycznej. Trzeba jednak pamiętać, że system GPS może być zawodny w przypadku dobrze zorganizowanej kradzieży pojazdu ze względu na możliwość blokowania lub zagłuszania sygnału. Dlatego też na popularności zyskują rozwiązania, które łączą technologię satelitarną i radiową.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat monitorowania pojazdów i zaawansowanych systemów, które na to pozwalają? Zapraszamy do kontaktu!