Telematyka to połączenie terminów ,,telekomunikacja” i ,,informatyka”, które w przeciągu ostatnich kilku lat nabrało ogromnego znaczenia w dziedzinie transportu. Dzięki systemom telematycznym firmy transportowe mogą poprawić efektywność swojego zarządzania, zyskać sporo oszczędności, usprawnić czynności administracyjne i zredukować eksploatację pojazdów, a to tylko kilka z wielu możliwych korzyści. Telematyka – co to i w jaki sposób odmienia codzienne funkcjonowanie firm transportowych? Odpowiadamy!
Telematyka – co to jest?
Telematyka w transporcie to wynik rozwoju nowoczesnych technologii – najprościej rzecz ujmując można powiedzieć, że polega ona na zbieraniu kompleksowych danych oraz ich zdalnym przekazywaniu między urządzeniami. Na system telematyczny składają się czujniki oraz urządzenia monitorujące, takie jak kamery czy odbiornik GPS, które nawiązują połączenie z siecią satelitarną, komórkową bądź internetową. Osiągnięciem telematyki jest więc również proponowany przez naszą firmę system monitoringu pojazdów, który dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wykazuje wysoką funkcjonalność i niezawodność.
Moduł telematyczny, czyli urządzenie zbierające i przesyłające dane, montuje się w pojeździe na różne sposoby – w przypadku naszego rozwiązania możliwe jest wygodne i szybkie zamontowanie go w gnieździe zapalniczki. Urządzenie nie tylko rzetelnie zbiera i sprawnie przekazuje dane, dzięki czemu dostępne są w czasie rzeczywistym, ale również pozwala na ich analizę i zaprezentowanie w przejrzystej formie, która ułatwia podejmowanie ważnych dla firmy decyzji.
Telematyka transportu – jakie ma zastosowania?
Telematyka GPS w firmie transportowej pozwala na dokładne rejestrowanie przebiegu tras, w tym stylu jazdy kierowców, prędkości czy zużycia paliwa. Możliwe jest ponadto dokonanie zdalnego odczytu z karty kierowcy i tachografu oraz monitorowanie terminów przeglądów technicznych. Telematyka transportu może również dostarczać informacji na temat stanu danego pojazdu, co pozwala na wczesne wykrywanie awarii i zapobieganie jej rozwojowi. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest ponadto możliwość zintegrowania go z systemem e-TOLL, dzięki czemu kierowca nie musi osobiście uiszczać opłat za przejazd. Integracja jest możliwa również z systemem SENT, co doceniają firmy zajmujące się przewozem towarów wrażliwych.
Jakie korzyści zapewnia telematyka w transporcie?
Dzięki swojej funkcjonalności telematyka w transporcie pozwala na obniżenie kosztów paliwa, pomaga w prowadzeniu ewidencji czasu pracy oraz innych czynności administracyjnych, co przekłada się na realną oszczędność czasu, a ponadto stanowi ochronę przed kradzieżą i nadużyciami. Co więcej, na podstawie uzyskanych danych możliwa jest optymalizacja tras, co wiąże się z usprawnieniem czasu dostaw, wydłużeniem żywotności floty oraz zmniejszeniem ryzyka wypadków z jej udziałem. Analiza stylu jazdy kierowcy może również pomóc w ocenie ryzyka ubezpieczeniowego i być podstawą negocjacji opłat za OC oraz AC.
Ogólnie rzecz ujmując telematyka GPS pozwala na automatyzację wielu procesów, co daje możliwość bardziej wydajnego zarządzania zasobami. Urządzenia tego typu uważane są za przyszłość dziedziny TSL i niewątpliwie przyczyniają się do jej rozwoju.
Telematyka GPS – gdzie można kupić urządzenie monitorujące?
Nasze urządzenia wykorzystujące telematykę GPS można obecnie zakupić na 150 stacjach Orlen w całej Polsce – Geonavi to przystępne cenowo rozwiązanie, które jest łatwe w montażu i działa w systemie abonamentowym. W ramach niego zapewniamy Ci opiekę indywidualnego opiekuna technicznego, konfigurujemy system pod Twoje potrzeby oraz integrujemy go z wykorzystywanymi przez Ciebie systemami zewnętrznymi, takimi jak CRM, TRANS i wiele innych.
Telematyka w transporcie pozwoli Ci zoptymalizować planowanie, zwiększyć efektywność, obniżyć koszty operacyjne i poprawić bezpieczeństwo floty. Jesteś zainteresowany? Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się o możliwościach dostosowania naszego rozwiązania do potrzeb Twojej firmy!