Współcześnie z technologii GPS korzysta praktycznie każdy kierowca. Jest ona nie tylko bardzo przydatna, ale również niemal niezawodna. Czasami jednak z jakichś powodów nie działa. Co może oznaczać brak sygnału GPS? Jak znaleźć przyczynę takiej sytuacji i jak jej zapobiec? Przeczytaj i sprawdź!
Jak działa GPS?
GPS to technologia kojarzona przede wszystkim z nawigacją samochodową. Jest jednak również wykorzystywana przez każdy dostępny na rynku smartfon. Firmy wykorzystują ją natomiast do lokalizowania pojazdów i łatwiejszego zarządzania flotą. Polega ona na geolokalizacji satelitarnej. Upraszczając, położenie użytkownika mającego urządzenie GPS jest znane dzięki sygnałowi wysyłanemu z satelity. W takim urządzeniu umieszczony jest jego odbiornik, a czas podróży sygnału jest mierzony za pomocą bardzo dokładnych zegarów. Na tej podstawie jest wytyczana lokalizacja użytkownika.
Technologię GPS przez lata udoskonalano. Dzięki temu dziś jest bardzo precyzyjna, szybka i niemal niezawodna. Wiele osób polega na niej każdego dnia. Dlatego brak sygnału GPS może być dużym zaskoczeniem. Przyczyny takiego stanu bywają różne.
Czytaj też: Monitoring pojazdów GPS – ceny i zakres usług + korzyści
Brak sygnału GPS – jaka może być przyczyna?
Wsiadasz do samochodu, chcesz włączyć nawigację i spotyka Cię komunikat o braku sygnału GPS… Lub też zarządzasz flotą w firmie, a jeden z samochodów nie przekazuje danych o swoim położeniu. Co może być przyczyną?
- Nieaktualne oprogramowanie lub inne błędy software’owe to dość częsta przyczyna wyświetlania komunikatu o braku sygnału GPS. Często wystarczy ściągnąć i zainstalować aktualizację oprogramowania. Czasami pomaga też po prostu reset systemu.
- Inną przyczyną jest uszkodzenie urządzenia. Najczęściej nie pojawia się ono samoistnie, tylko jest wynikiem np. upadku czy zalania. W takim przypadku zwykle potrzebny jest serwis GPS, który rozpozna usterkę i ją usunie, jeśli to możliwe.
- Na zakłócanie sygnału GPS w samochodzie może też wpływać… podgrzewana przednia szyba. Niektórzy kierowcy skarżą się, że metalowe druciki odpowiedzialne za rozprowadzanie w niej ciepła uniemożliwiają korzystanie z urządzeń bazujących na sygnale GPS, szczególnie tych zamontowanych bezpośrednio przy szybie. Rozwiązaniem jest zazwyczaj zmiana miejsca montażu.
- Brak sygnału GPS może być też skutkiem celowego wywoływania zakłóceń. Na rynku dostępne są tzw. zagłuszacze, które pierwotnie były stosowane w celu udaremniania podsłuchów. Dziś są niedozwolone w cywilnym zastosowaniu, a jednocześnie dość popularne. Korzystają z nich np. złodzieje samochodów oraz pracownicy sprzeciwiający się kontroli pracodawcy poprzez lokalizator GPS.
Brak sygnału GPS – jak zapobiegać takim sytuacjom?
Poważnym problemom z brakiem sygnału GPS można zapobiec. To przede wszystkim wybór odpowiedniego sprzętu. Najtańsze, niskiej jakości urządzenia mogą dość często mieć problemy z odbiorem, co powoduje przerwy w wyświetlaniu położenia lub nieprawidłowy odczyt danych. Nowoczesny, wysokiej jakości sprzęt raczej nie funduje właścicielowi tego typu problemów, chyba że ulegnie awarii. Zwykle problemu nie stanowi dla niego nawet podgrzewana przednia szyba.
Nieco trudniej się obronić przed montażem zagłuszaczy GPS. Właściciel samochodu nie ma bowiem wpływu na to, co się z nim dzieje, gdy sam go nie używa. Teoretycznie nawet pojazd z lokalizatorem GPS może zostać skradziony i rozpłynąć się bez śladu – wystarczy, że złodziej zastosuje zakłócanie sygnału. Warto jednak postarać się o zapobieganie takim sytuacjom. Brak sygnału GPS ponownie nie powinien być problemem dla tych, którzy zdecydują się na zakup wysokiej jakości urządzeń. Nowoczesne lokalizatory mają bowiem funkcję natychmiastowego powiadamiania o użyciu zagłuszacza, co pozwala na szybką reakcję. Poza alertem w systemie urządzenie może również uruchomić syrenę alarmową lub zablokować zapłon – dzięki temu złodziej na pewno nie odjedzie z miejsca zdarzenia. Takie zabezpieczenia na pewno zniechęcą też każdego pracownika, który będzie miał ochotę ukryć przed pracodawcą informacje związane z użytkowaniem samochodu służbowego.
Kolejny sposób na zakłócanie sygnału GPS w samochodzie to odpowiedni montaż lokalizatora. Zagłuszacze sygnału mają zwykle bardzo krótki zasięg. Oznacza to, że działają tylko wtedy, gdy znajdują się bardzo blisko lokalizatora. Jego montaż w głębi lub w ukryciu zdecydowanie utrudnia więc korzystanie z tej technologii.
Nie działa GPS? Pomożemy!
Warto pamiętać, że urządzenia proponowane przez GeoNAVI stosują systemy zapobiegające stosowaniu zagłuszaczy sygnału. Są również bardzo solidne i niezawodne. Co jednak najważniejsze, wszyscy nasi klienci mogą korzystać z serwisu i profesjonalnej pomocy technicznej. Nie działa GPS? Lokalizacja nie wyświetla się prawidłowo? Wystarczy się z nami skontaktować, a pomożemy Ci rozwiązać każdy problem.