Monitoring GPS zapewnia wiele przydatnych funkcji. Niektóre z nich, jak możliwość bieżącego wglądu w lokalizację pojazdów, są oczywiste. O innych nie mówi się jednak równie często. Dobry system GPS umożliwia tymczasem np. zdalne odcięcie zapłonu w samochodzie. Do czego służy ta funkcja? Kiedy się sprawdza? Poznaj 3 sytuacje, w których warto ją wykorzystać!
1. Odcięcie zapłonu na wypadek kradzieży
Możliwość zdalnego odcięcia zapłonu w aucie najczęściej jest traktowana jako zabezpieczenie antykradzieżowe. W połączeniu z innymi funkcjami monitoringu GPS może skutecznie udaremnić próbę kradzieży pojazdu.
Jak to działa? To proste. Przy nieautoryzowanej próbie uruchomienia samochodu jego właściciel otrzymuje stosowny alert. Wówczas może zdalnie zastosować skuteczne zabezpieczenie samochodu – odcięcie zapłonu. Pojazd zostaje unieruchomiony, a złodziej nie jest w stanie nim odjechać. Jednocześnie dzięki znajomości lokalizacji pojazdu można wezwać na miejsce odpowiednie służby. Jest to bezcenna funkcja zarówno w przypadku użytku prywatnego, jak i w firmach.
Odcięcie zapłonu w samochodzie jest też dobrym zabezpieczeniem profilaktycznym. Zaleca się jego stosowanie szczególnie w przypadku dłuższych postojów (np. przy wyjeździe na wakacje). W ten sposób można zyskać pewność, że złodziej nie odjedzie niepilnowanym pojazdem.
2. Zdalne odcięcie zapłonu – ochrona przed nadużyciami ze strony pracowników
Przypadkowa kradzież to jednak niejedyna sytuacja, w której przydaje się zdalne odcięcie zapłonu. Za sprawą monitoringu GPS pracodawca może stale kontrolować poczynania kierowcy i stanowczo reagować, gdy odbiegają od przyjętych ustaleń lub np. stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym.
Odcięcie zapłonu może być jedynym sposobem na poradzenie sobie np. z kierowcą, który zboczył z trasy i nie reaguje na przesyłane mu komunikaty. Sprawdzi się także w przypadku innych zaniedbań, a także nieuprawnionego wykorzystania pojazdu służbowego do prywatnych celów.
3. Odcięcie zapłonu – zabezpieczenie idealne dla wypożyczalni
Kolejną sytuacją, w której odcinanie zapłonu może się okazać przydatne, jest wynajem pojazdu. To niezwykle przydatna funkcja dla wypożyczalni samochodów, jednośladów czy różnego rodzaju sprzętu (maszyn budowlanych, jednostek pływających). Monitoring GPS z odcięciem zapłonu umożliwi natychmiastową reakcję np. w przypadku:
- opuszczenia wyznaczonej strefy przez wynajmującego,
- braku opłaty za wynajem,
- opóźnienia przy zwrocie wynajętego pojazdu lub sprzętu.
Odcięcie zapłonu sprawdza się szczególnie wtedy, gdy ma miejsce jedna z wymienionych wyżej sytuacji, a jednocześnie nie udaje się skontaktować z wynajmującym.
Sprawdź też: Jakie są najlepsze systemy antykradzieżowe do samochodu?
Odcięcie zapłonu – czy warto?
Jak widać, istnieje sporo sytuacji, w których niezastąpione okazuje się odcięcie zapłonu. Czy warto zainwestować w tego typu system? Ocena należy do właściciela pojazdu. Z całą pewnością jest to jednak skuteczne zabezpieczenie, które w dodatku pozwala kontrolować samochód na odległość.
Odcięcie zapłonu w aucie przyda się szczególnie w wypożyczalniach oraz firmach zarządzających flotami pojazdów, niezależnie od ich liczebności. Jednak coraz częściej na tę funkcję zwracają uwagę również osoby prywatne. To dlatego, że montaż odcięcia zapłonu nie jest trudny ani kosztowny.
Jak zrobić odcięcie zapłonu w samochodzie?
Co ważne, odcięcie zapłonu wcale nie jest trudno dostępną funkcją. Istnieje kilka dróg, które pozwalają skorzystać z tego rodzaju rozwiązania. Jedną z najłatwiejszych i najtańszych jest inwestycja w monitoring GPS. System monitoringu GPS pozwala stale nadzorować położenie geograficzne pojazdu, w którym zamontowano lokalizator. Jednocześnie oferuje szereg przydatnych funkcji – w tym całkowite odcięcie zapłonu lub odcięcie dopływu paliwa w samochodzie. W efekcie można łatwo unieruchomić pojazd, niezależnie od tego, gdzie się znajduje. System GPS ma bowiem zasięg globalny i charakteryzuje się precyzyjną, szybką komunikacją.
Odcięcie zapłonu i inne przydatne funkcje monitoringu GPS
Warto zaznaczyć, że odcięcie zapłonu to niejedyna przydatna funkcja, na jaką mogą liczyć właściciele monitoringu GPS. Systemy takie jak GeoNAVI pozwalają również na:
- monitorowanie na bieżąco lokalizacji pojazdów,
- zapisywanie i analizowanie przebytych tras,
- kontrolę czasu pracy kierowców,
- nadzór nad zużyciem paliwa,
- monitorowanie stylu jazdy,
- monitorowanie przeglądów,
- synchronizację z systemem e-TOLL i wygodne rozliczanie przejazdów płatnymi drogami,
- synchronizację z SENT i monitorowanie przewozów tzw. towarów wrażliwych.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź wszystkie funkcjonalności GeoNAVI. Zachęcamy również do kontaktu. System GeoNAVI można zamówić online i zamontować samodzielnie – zajmuje to zaledwie kilka chwil. Proponujemy rozwiązania dla firm, instytucji oraz użytkowników indywidualnych!