Na wykorzystanie systemu monitoringu GPS decyduje się coraz więcej firm przewozowych. Takie narzędzie pomaga zoptymalizować pokonywanie tras przejazdów i pozwala na uzyskanie oszczędności, na przykład związanych z niższym zużyciem paliwa. Monitoring GPS pojazdów zapewnia również większe bezpieczeństwo ładunku i samego kierowcy. W jaki sposób można wykorzystać jego funkcjonalności?
Monitoring GPS pojazdów – wyznaczanie tras
Wyznaczanie tras przejazdów ma kluczowe znaczenie w branży transportowej. Cel, do którego się dąży, to przejechanie maksymalnej liczby kilometrów w jak najkrótszym czasie. Dzięki temu można zapewnić klientom wyższy standard obsługi, a także realizować więcej przejazdów w tym samym momencie. To pozwala wygenerować większe zyski. Można to uzyskać właśnie dzięki danym zbieranym przez system śledzenia pojazdów.
Efektywne wykorzystanie floty to także możliwość wyeliminowania pustych przebiegów oraz optymalizacja przestrzeni ładunkowej. Kierowca może lepiej nią zarządzać, na przykład podejmując dodatkowy ładunek „po drodze”, oszczędzając czas i paliwo konieczne do wykonania usługi przewozowej.
Niezwykle ważna jest także kwestia zużycia paliwa. Warto zdawać sobie sprawę, że to właśnie wydatki na benzynę czy olej napędowy stanowią istotną składową kosztów każdej firmy transportowej. Optymalizacja przejazdów, która przewiduje obniżenie spalania, jest więc celem samym w sobie. To także jest możliwe dzięki wykorzystywaniu systemów monitorowania pojazdów GPS.
Podczas planowania tras warto zwrócić uwagę, że nie zawsze odcinek najkrótszy pod względem liczby kilometrów będzie optymalny pod względem przejazdu. Na niektórych trasach występują regularne utrudnienia drogowe, na przykład korki lub prace modernizacyjne. Analizując dane zebrane przez lokalizator GPS, można zaplanować przejazd w taki sposób, by unikać tego typu newralgicznych punktów, a tym samym usprawnić przebieg transportu.
Przeczytaj również: Monitoring GPS pojazdów – skuteczna optymalizacja kosztów transportu drogowego.
System monitorowania pojazdów GPS – jakich danych może dostarczać?
Optymalizacja tras przejazdów z wykorzystaniem systemów śledzenia pojazdu jest możliwa dlatego, że takie narzędzia dostarczają nie tylko dane na temat lokalizacji poszczególnych pojazdów, ale także mogą służyć do zbierania wielu innych informacji, takich jak:
- liczba dostępnych pojazdów
- maksymalna ładowność,
- czas pracy kierowcy,
- miejsce i czas załadunku i wyładunku towaru,
- ustalone godziny dostaw itd.
Są to istotne dane, których zbieranie i przetwarzanie umożliwia lepsze planowanie i bardziej efektywne świadczenie usług transportowych. Pozyskiwanie takich informacji byłoby trudne lub wręcz niemożliwe bez wykorzystania systemów śledzenia GPS.
System śledzenia GPS – kontrola tras pojazdów
Umiejętne planowanie tras z wykorzystaniem systemów śledzenia GPS to tylko jedna z korzyści, jaką można zyskać, decydując się na wykorzystywanie takich narzędzi. Monitoring pojazdów daje także możliwość kontrolowania przejazdów, co również przekłada się na zoptymalizowanie ich przebiegu. Jak to działa?
System śledzenia pojazdu może dostarczać osobie zarządzającej flotą wielu przydatnych informacji. Nie tylko umożliwia nadzór nad prawidłowym wykonaniem zadania przez kierowcę, ale także podnosi poziom bezpieczeństwa samego ładunku, a nawet pracownika, który wykonuje przejazd. Może się to odbywać na przykład w taki sposób, że lokalizator GPS pojazdu uruchamia alarm w momencie, gdy pojazd opuści wyznaczony obszar lub gdy nastąpi jego nieuprawnione uruchomienie. Jest to skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą, które pozwala szybko odzyskać skradziony samochód i zminimalizować straty firmy.
Systemy monitorowania pojazdów umożliwiają także kontrolę pracy kierowcy. Pozwalają na nadzorowanie jego stylu jazdy (na przykład badanie średniej prędkość i zużycie paliwa). Mogą również informować, gdy kierowca wyjedzie poza zaplanowaną trasę lub gdy zrobi sobie nieprzewidzianą przerwę. System śledzenia GPS może reagować na wszystkie nietypowe zdarzenia, dzięki czemu można od razu skontaktować się z pracownikiem i sprawdzić, co jest ich przyczyną.
Należy jednak pamiętać, że montaż systemu monitorowania GPS w pojeździe zawsze musi być poprzedzony poinformowaniem o tym kierowcy. Wymagają tego przepisy RODO.
Monitoring GPS pojazdów – czy warto w niego inwestować?
Wiele osób zastanawia się, czy montaż lokalizatorów GPS w pojeździe jest uzasadniony w ich przypadku. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorców zarządzających mniejszymi flotami. Warto jednak zwrócić uwagę, że takie rozwiązanie jest opłacalne nawet w przypadku wykorzystywania jedynie kilku samochodów. Optymalizacja przejazdów przekłada się na obniżenie kosztów (na przykład na paliwo) i na wygenerowanie wyższych zysków (dzięki eliminacji pustych przebiegów).
Warto więc rozważyć taką inwestycję, szczególnie że możesz dopasować sposób działania systemów śledzenia pojazdów do swoich potrzeb. Dowiedz się więcej na temat funkcjonalności, jakie oferują takie narzędzia.