Monitoring pojazdów ciężarowych to obecnie w zasadzie niezbędny element w każdej firmie transportowej. Dzięki wykorzystaniu technologii GPS i odpowiedniego oprogramowania ułatwia on zarządzanie flotą i optymalizację kosztów. Na rynku dostępnych jest sporo rozwiązań tego typu. Jak wybrać właściwe?
Monitoring pojazdów ciężarowych – dlaczego warto?
Zarządzanie flotą samochodów ciężarowych to niemałe wyzwanie. Obejmuje zarówno logistykę samych przejazdów, jak i monitoring pracowników czy kontrolę kosztów. Ponadto branża transportowa podlega wielu szczególnym przepisom prawa, które muszą być bezwzględnie przestrzegane. Wszystko to sprawia, że firmy zarządzające flotami ciężarówek chętnie korzystają ze wsparcia w postaci specjalistycznych systemów informatycznych, w tym monitoringu GPS.
Zasadniczo wszystkie systemy monitoringu GPS pełnią podobne funkcje. Ich zadaniem jest ułatwienie nadzoru nad flotą w różnych jego aspektach. Pozwalają na bieżące monitorowanie położenia każdego z pojazdów, ale jest to jedynie ich podstawowa funkcja. Monitoring pojazdów ciężarowych dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu daje również znacznie szersze możliwości. Ich dokładny zakres zależy jednak od operatora.
Czytaj też: 5 zastosowań monitoringu GPS w branży logistycznej
Monitoring pojazdów ciężarowych – sprawdź zakres funkcjonalności
Dlatego właśnie sprawdzenie zakresu funkcjonalności powinno być jedną z pierwszych kwestii branych pod uwagę przy wyborze systemu monitoringu pojazdów ciężarowych. Do najbardziej przydatnych możliwości należą:
- monitoring tras i statystyk, w tym np. prędkości czy pracy silnika – umożliwiają analizę i poprawę stylu jazdy, a tym samym zmniejszenie zużycia paliwa,
- monitoring paliwa – pozwala kontrolować zużycie oraz zapobiegać kradzieżom,
- monitoring pracowników – ułatwia ewidencję czasu pracy,
- możliwość zdalnego pobierania danych z tachografu i karty kierowcy – ułatwia dotrzymywanie obowiązków prawnych związanych z kontrolą czasu pracy kierowców,
- monitoring przeglądów – daje możliwość łatwego kontrolowania terminów przeglądów,
- ochrona przed kradzieżą – pozwala na zdalną blokadę zapłonu lub urządzeń w pojeździe albo uruchomienie alarmu,
- alerty – informują np. o opuszczeniu wyznaczonej strefy, przekroczeniu prędkości czy nieuprawnionym uruchomieniu silnika.
Powinieneś zastanowić się, na jakich funkcjach najbardziej Ci zależy i poszukać monitoringu ciężarówek, który umożliwia stosowanie ich wszystkich. Warto pamiętać przede wszystkim o tych opcjach, które pośrednio lub bezpośrednio przekładają się na redukcję kosztów przedsiębiorstwa. Dzięki temu inwestycja w monitoring ciężarówek na pewno będzie opłacalna.
Monitoring ciężarówek – sprawdź ważne integracje
Niezwykle ważna jest też integracja monitoringu ciężarówek z innymi stosowanymi przez firmę systemami. Mowa tu np. o obowiązkowych SENT czy e-TOLL. Właściwie dobrane narzędzie umożliwi ich znacznie wygodniejszą obsługę, pomagając Twojej firmie w oszczędzaniu czasu i pieniędzy. Jednocześnie skupienie wszystkich tych funkcji w ramach jednej usługi usprawnia kontrolę i ułatwia przestrzeganie przepisów. Dzięki temu ryzyko popełnienia błędów, które wiążą się z karami finansowymi, jest zdecydowanie mniejsze.
Do obsługi SENT lub e-TOLL dopuszczone są tylko konkretne systemy monitoringu GPS zatwierdzone przez odpowiednie organy państwowe. Ich listy można znaleźć na stronach rządowych. Potwierdzenie kompatybilności znajdziesz też na stronie producenta systemu monitoringu ciężarówek. Warto wiedzieć, że GeoNAVI jest kompatybilne zarówno z systemem e-TOLL, jak i z SENT GEO. Dzięki temu obsługa każdego przejazdu jest znacznie łatwiejsza! Nie potrzebujesz też osobnych urządzeń do obsługi przejazdów płatnymi odcinkami dróg lub przewozu towarów wrażliwych.
Monitoring pojazdów ciężarowych – zwróć uwagę na łatwość implementacji i użytkowania
Warto zwracać uwagę także na to, jak wygląda wdrożenie danego monitoringu pojazdów ciężarowych. Na rynku funkcjonują systemy stosujące różnorodne lokalizatory GPS. Niektóre z nich – jak GeoNAVI – są niezwykle proste w instalacji i uruchomieniu. Lokalizator jest przystosowany do samodzielnego montażu – podłączenia (w zależności od wersji) do gniazda zapalniczki lub bezpośrednio do akumulatora. W razie potrzeby można również skorzystać z profesjonalnego montażu wykonywanego przez naszych fachowców – może to być korzystne szczególnie przy dużej flocie. System nie wymaga skomplikowanej konfiguracji. Jest gotowy do pracy od razu po podłączeniu i zalogowaniu się do systemu. Charakteryzuje się też niskimi kosztami wdrożenia i utrzymania. Co więcej, każdy użytkownik ma dostęp do pomocy technicznej przez cały czas obowiązywania abonamentu.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź koniecznie funkcjonalności GeoNAVI lub skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o ofercie.