Lokalizatory GPS to urządzenia, których funkcjonalność nie ogranicza się tylko do możliwości śledzenia położenia pojazdu. Ich poprawne działanie umożliwiają między innymi specjalistyczne czujniki. Jednym z nich jest czujnik grawitacyjny (żyroskop) służący na przykład do wykrywania przechyłu. Dowiedz się, jak działa taki mechanizm i do czego służy.
Czujnik grawitacyjny (żyroskop) – co to?
Co to jest żyroskop? Mianem żyroskopu określa się przyrząd wymyślony już w XIX wieku, który do dzisiaj znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Służy on do określania i pomiaru orientacji w przestrzeni. Wykorzystując zasadę zachowania momentu pędu, pozwala na określenie położenia względem pewnego punktu zarówno w pionie, jak i w poziomie.
Nowoczesny żyroskop różni się dość znacząco od swojego XIX-wiecznego pierwowzoru. Jest przede wszystkim mały, co pozwala na jego umieszczanie w rozmaitych urządzeniach elektronicznych. Współcześnie ma postać niewielkich płytek wibrujących pod wpływem zmiany położenia sprzętu.
Dzięki temu urządzenie otrzymuje informacje na temat tego, gdzie w przestrzeni się znajduje, czy zostało obrócone, a jeśli tak, to o jaki kąt i wokół jakiej osi. Żyroskop może występować również pod nieco innymi nazwami i różnić się wyglądem. Często jest określany jako czujnik grawitacji.
Żyroskop – zastosowanie w nowoczesnej elektronice
Obecnie żyroskopy montuje się w wielu urządzeniach elektronicznych. W tego typu czujnik jest wyposażony w zasadzie każdy smartfon. Do czego służy żyroskop w tym urządzeniu? To dzięki niemu obraz wyświetlany na ekranie może automatycznie zmieniać orientację z pionowej na poziomą po obróceniu urządzenia. Jego wysoka dokładność i zdolność do wykrywania każdego ruchu pozwala też stosować stabilizację obrazu w kamerze telefonu. Czujnik grawitacji przydaje się też w grach i wielu aplikacjach.
Żyroskopy powszechnie montuje się także w smartwatchach i smartbandach, które służą przede wszystkim do mierzenia i rejestrowania aktywności. Dzięki temu mogą z większą dokładnością rejestrować ruch.
Żyroskop czy czujnik grawitacyjny pełni istotną funkcję również lokalizatorach GPS. To dzięki niemu tego typu urządzenia stają się praktyczniejsze i lepiej przystosowane do niektórych zastosowań.
Czujnik grawitacyjny w GPS – po co?
Czujnik grawitacyjny w lokalizatorze GPS pomaga lepiej obrazować ruch pojazdu, w którym jest zamontowane takie urządzenie. To moduł, który umożliwia wykorzystanie takich funkcji jak monitorowanie przechyłu. Może ona być istotna w transporcie, a szczególnie w dziedzinie takiej jak spedycja morska. Dlatego czujniki grawitacyjne są niezbędne w systemach monitorowania ładunków. Żaden GPS do łodzi również nie może się bez nich obyć. Monitorowanie przechyłu to bowiem jedna z ważnych funkcji pomagających zachować bezpieczeństwo, podobnie jak wykrywanie wstrząsów. Dzięki zastosowaniu tego typu zabezpieczeń można mieć pewność, że ładunek był przewożony prawidłowo i nie doznał uszkodzeń podczas transportu. Dlatego właśnie stosuje się je między innymi w zaawansowanych systemach monitorowania ładunków.
Znaczenie czujników grawitacji jest duże między innymi w spedycji morskiej. Pomagają one bowiem, wraz z innymi czujnikami, dokładnie kontrolować podróż każdego kontenera i jego narażenie na niepożądane czynniki.
Transport morski to jednak niejedyna dziedzina, w której przydaje się czujnik grawitacji. Wyposażony w niego lokalizator GPS do łodzi, ale też do samochodu, motocykla, maszyny budowlanej lub rolniczej itp. pomaga zabezpieczać te pojazdy przed kradzieżą. W nowoczesnych systemach monitoringu GPS wystarczy aktywować odpowiednią funkcję, by otrzymać powiadomienie w przypadku pochylenia pojazdu w dowolnym kierunku. Taki alarm uruchamiany przez żyroskop może zasygnalizować próbę kradzieży poprzez wciągnięcie pojazdu na lawetę, pozwalając na szybką reakcję.
Może Cię również zainteresować: Systemy monitorowania ładunków w transporcie morskim
W jaki sposób wykorzystywane są czujniki grawitacyjne?
Czujnik grawitacyjny to bardzo przydatny moduł stosowany w wielu nowoczesnych urządzeniach elektronicznych. W połączeniu z innymi czujnikami (akcelerometrem, czujnikiem wstrząsów, czujnikiem ruchu, wysokościomierzem itp.) oraz modułem GPS zapewnia bardzo szerokie możliwości wykorzystania. Dlatego znajduje zastosowanie w:
- lokalizatorach GPS do łodzi, ale również samochodów czy maszyn,
- transporcie morskim – do monitorowania ładunków,
- lotnictwie – do kontroli i stabilizacji toru lotu,
- elektronice osobistej – smartfonach, smartwatchach itp.,
- urządzeniach VR (wirtualnej rzeczywistości).
Wymienione wyżej przykłady to oczywiście jedynie część możliwości zastosowania żyroskopu i podobnych przyrządów. W samych tylko urządzeniach GPS pełnią kilka ważnych funkcji, umożliwiając między innymi lepszą kontrolę przed kradzieżą pojazdu.
Chcesz wiedzieć się więcej o tego typu funkcjach lub dowiedzieć się, w jaki inny sposób może Ci się przydać lokalizator GPS do dowolnego pojazdu? Sprawdź funkcjonalności GeoNAVI i przekonaj się o szerokich możliwościach tego systemu.