Zgodnie z przepisami należy wykonywać odczyt danych z tachografu co najmniej raz na 90 dni. Natomiast sczytywanie karty kierowcy jest wymagane co 28 dni. To dość uciążliwy proces, szczególnie przy dużej flocie pojazdów. Na szczęście nowoczesne technologie oferują w tym zakresie znaczne ułatwienie. Sprawdź, w jaki sposób można wykonać zdalny odczyt tachografu.
Zdalny odczyt tachografu – jak to możliwe?
Tradycyjnie sczytywanie tachografu polega na ręcznym pobraniu informacji zapisywanych przez urządzenie. Jest to dość kłopotliwe i czasochłonne, szczególnie przy dużej flocie. Problem może też stanowić przechowywanie danych. Rozwiązaniem jest metoda zdalna – znacznie wygodniejsza i szybsza.
Zdalny odczyt tachografu jest możliwy, jeśli firma korzysta z systemu monitoringu floty. To niezwykle funkcjonalne i przydatne rozwiązanie. Wystarczy zamontować w każdym z monitorowanych pojazdów specjalny lokalizator GPS wyposażony w kartę SIM. Kompleksowa usługa obejmuje też w ramach abonamentu dostęp do oprogramowania, które umożliwia znacznie efektywniejsze zarządzanie flotą i zdalne sczytywanie karty kierowcy oraz danych z tachografu. Pliki można pobierać w dowolnym momencie zarówno na postoju, jak i podczas jazdy. Pojazd nie musi być uruchomiony, aby dokonać odczytu.
Zdalny odczyt tachografu to nie tylko wygoda i oszczędność czasu. To również zdecydowanie łatwiejsza analiza danych. Dzięki temu firma zyskuje przejrzysty dostęp do informacji pomagających zarządzać flotą i pracą kierowców oraz optymalizować działania. Ponadto cały proces odczytywania danych można zautomatyzować, co pomaga dotrzymać wymaganych prawem terminów i dodatkowo ułatwia pracę.
Zdalne sczytywanie tachografu – zalety
Zaawansowany system monitoringu floty daje bardzo szerokie możliwości w różnych obszarach związanych z zarządzaniem pojazdami i ich pracą. Dotyczy to również sczytywania tachografu. Oprogramowanie może przypominać o konieczności pobrania danych lub wręcz automatycznie je odczytywać w określonych odstępach czasu. Dzięki temu przestrzeganie terminów nie wymaga żadnego wysiłku. Zapewnia to znaczne odciążenie pracowników – kierowców i osób zarządzających flotą. Tym samym zyskują więcej czasu na realizację najważniejszych zadań. Ponadto rozliczanie czasu pracy kierowców i kontrolowanie, w jaki sposób są wykorzystywane samochody służbowe, stają się znacznie łatwiejsze.
Zdalne sczytywanie karty kierowcy i danych z tachografu to proces nie tylko wygodny, ale również bardzo bezpieczny. Wybierając wysokiej jakości system, taki jak GeoNAVI, zyskujesz pewność, że wszelkie dane są szyfrowane i zabezpieczone przed powołanym dostępem.
Ponadto użycie lokalizatorów GPS wraz z odpowiednim oprogramowaniem wiąże się z wieloma innymi zaletami – pomaga kontrolować zużycie paliwa, przeglądy, efektywność pracowników i wiele innych. Zapewnia możliwość efektywnego planowania tras i bieżącej kontroli lokalizacji każdego z pojazdów należących do floty. Stanowi też zabezpieczenie na wypadek kradzieży, pomagając szybko zlokalizować i odzyskać pojazd.
Jak wykonać zdalny odczyt tachografu i karty kierowcy?
Odpowiednie rozwiązania technologiczne sprawiają, że zdalny odczyt tachografu i karty kierowcy można wykonać bardzo łatwo i w zasadzie w każdej chwili, bez fizycznego dostępu do pojazdu.
Wystarczy dostęp do platformy lub aplikacji zsynchronizowanej z lokalizatorem GPS w pojeździe oraz czytnik kart podłączony do komputera. Należy włożyć do czytnika kartę przedsiębiorstwa i zlecić pobranie plików. Cały proces wygląda następująco:
- podłączenie do komputera czytnika USB,
- umieszczenie w nim karty przedsiębiorstwa,
- zalogowanie się do konta GeoNAVI i wybór pojazdu, z którego mają być pobrane dane,
- autoryzacja zlecenia poprzez dane z karty przedsiębiorstwa,
- pobranie pliku.
Procedura trwa zaledwie kilka chwil i jest całkowicie bezpieczna. Nie wymaga żadnego zaangażowania ze strony kierowcy, dlatego może być przeprowadzona w dowolnym momencie. Jest też bardzo intuicyjna i znacznie wygodniejsza niż ręczne sczytywanie karty kierowcy i danych z tachografu.
Czytaj również: Lokalizator GPS do samochodu – jak sprawdzić czy jest aktywny?
Zdalny odczyt tachografu – co jeszcze warto wiedzieć?
Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego procesu? Po pierwsze zdalny odczyt tachografu można wykonać tylko posługując się tachografem cyfrowym. W przypadku urządzeń wyprodukowanych przed 2004 rokiem powinno się uprzednio sprawdzić, czy dają możliwość zdalnego poboru danych. Aby funkcja działała, należy podłączyć lokalizator GPS do gniazd C i D tachografu. System rozpoznaje numer karty kierowcy, dlatego możliwe jest rozróżnienie danych związanych z czasem pracy każdego z kierowców i ich odpowiednie wykorzystanie.
Warto pamiętać, że zdalne sczytywanie tachografu to nie tylko łatwy sposób na dotrzymanie obowiązków prawnych ciążących na przedsiębiorcy. To również możliwość optymalizacji pracy i lepszej kontroli nad pojazdami oraz kierowcami.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat sposobów wykorzystania GeoNAVI? Sprawdź zakładkę „Funkcjonalności”!