Szerokie możliwości, jakie daje monitoring GPS, zdecydowanie ułatwiają działalność w branży logistycznej i transportowej. Dlatego też są używane w coraz większej liczbie przedsiębiorstw. Dowiedz się, do jakich celów można wykorzystać monitoring pojazdów, w jakich sytuacjach najbardziej się przydaje i dlaczego inwestycja w tego rodzaju system jest bardzo opłacalna.
Czym jest monitoring GPS?
Na wstępie warto pokrótce wyjaśnić, czym jest monitoring GPS. Nie chodzi tutaj bowiem o nawigację, z której korzysta obecnie niemal każdy kierowca. Monitoring pojazdów wykorzystuje tę samą technologię geolokalizacji, ale nie służy do wyznaczania optymalnych tras do celu, a raczej do całościowego nadzoru nad flotą.
Lokalizator GPS zamontowany w każdym z pojazdów w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem pozwalają na bieżąco kontrolować ich położenie na mapie. Znacząco ułatwiają pracę logistyków również dzięki rozmaitym dodatkowym funkcjom. Urządzenie GPS można podłączyć do komputera pokładowego, tachografu i innych urządzeń, dzięki czemu daje ono zdalny dostęp do mnóstwa przydatnych informacji.
1. System monitorowania pojazdów do śledzenia i planowania tras
Śledzenie i planowanie tras to jedno z podstawowych ułatwień dostępnych za sprawą monitoringu GPS. Można obserwować w czasie rzeczywistym położenie wszystkich pojazdów jednocześnie, korzystając z mapy w programie do obsługi systemu, ale też przyjrzeć się trasie każdego pojazdu z osobna. System zbiera informacje na temat prędkości, postojów i przebytej trasy. Pomaga na przykład sprawdzić, w którym momencie pojawił się problem skutkujący opóźnieniem. Wszystkie te dane i generowane na ich podstawie raporty ułatwiają też planowanie przyszłych przejazdów oraz podejmowanie decyzji w przypadku konieczności nagłej zmiany trasy.
2. Monitoring GPS do nadzoru kierowców i czasu pracy
Monitoring GPS świetnie nadaje się również do nadzoru kierowców. Pozwala sprawdzać między innymi historię tras i postojów. Bieżące położenie pojazdu widoczne na mapie ułatwia komunikację z pracownikiem w razie wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji. Rozmaite dane dotyczące przejazdów mogą posłużyć do automatycznego generowania raportów ułatwiających ocenę pracy kierowców. System satelitarnego monitorowania pojazdów pozwala sprawdzić liczbę godzin spędzonych w trasie. Może też wysyłać powiadomienia w przypadku opuszczenia przez pojazd wyznaczonej strefy.
Niezwykle przydatne są też funkcje uzyskiwane po połączeniu urządzenia GPS z tachografem. Można dzięki temu odczytać dane z tachografu i karty kierowcy zdalnie, bez fizycznego dostępu do samochodu. Ułatwia to pozyskanie niezbędnych informacji oraz dotrzymanie obowiązków pracodawcy w tym zakresie. Dzięki temu już nigdy nie będziesz musiał bać się kar za brak odczytów w wymaganym terminie.
3. GPS w logistyce – kontrola parametrów samochodu
Dzięki systemowi monitorowania pojazdów można również zdalnie monitorować ich parametry. Połączenie z komputerem pokładowym daje wgląd na przykład do danych dotyczących aktualnej prędkości i obrotów silnika, ale także średniego spalania czy aktualnego poziomu paliwa. Tego typu informacje poddane odpowiedniej analizie pomagają ocenić styl jazdy kierowcy i zweryfikować, czy nie potrzebuje on szkolenia w zakresie eco-drivingu. Dzięki temu firma może uzyskać bardzo duże oszczędności sięgające nawet kilkudziesięciu procent dotychczasowych kosztów paliwa!
Dowiedz się więcej: Monitorowanie stylu jazdy kierowcy za pomocą lokalizatora GPS
4. Monitoring GPS – łatwiejsza kontrola przeglądów
Narzędzia do monitoringu GPS można wykorzystać także do kontroli terminów przeglądów. Jest to funkcja dostępna w niektórych typach oprogramowania. Pozwala zarządzać przeglądami technicznymi i otrzymywać powiadomienia o zbliżających się terminach. Dzięki temu można zdecydowanie lepiej zadbać o bezpieczeństwo pracowników, samych pojazdów i przewożonych pasażerów oraz ładunków. Funkcja ułatwia również uniknięcie kar za przegapienie terminu obowiązkowego przeglądu technicznego.
5. System monitorowania pojazdów – zabezpieczenie na wypadek kradzieży
Co prawda sam system monitorowania pojazdów nie jest w stanie powstrzymać złodzieja od kradzieży pojazdu, ale może pomóc szybko odzyskać „zgubę”. Dzięki możliwości stałego kontrolowania położenia możliwe jest szybkie przechwycenie skradzionego auta. Monitoring GPS w takiej sytuacji niesamowicie ułatwia pracę organów ścigania. Nie bez znaczenia są też dodatkowe funkcje, takie jak alerty wysyłane w przypadku opuszczenia przez pojazd wyznaczonej strefy. Co więcej, w niektórych przypadkach istnieje możliwość zdalnego uruchomienia na przykład blokady zapłonu.
Monitoring pojazdów pomaga też zapobiegać kradzieżom paliwa, ponieważ może umożliwić monitorowanie poziomu płynu w zbiorniku paliwa i wysyłanie powiadomień w przypadku jego gwałtownego opróżnienia.
To może Cię zainteresować: Jak się chronić przed kradzieżą paliwa z baku?
Powyższe 5 przykładów to jedynie kilka sposobów na wykorzystanie monitoringu GPS w branży logistycznej. Warto przy tym zaznaczyć, że technologia jest odpowiednia nie tylko dla samochodów ciężarowych, dostawczych czy osobowych, ale również autobusów, maszyn rolniczych i budowlanych, pociągów czy sprzętu wodnego. Sprawdź jej wszystkie zastosowania!